Pojazdy ostrzegają się o zagrożeniach w ruchu drogowym - pionierska współpraca Volvo Trucks i Volvo Cars

W roku 2016 Volvo Cars po raz pierwszy wprowadziło system Connected Safety do swoich samochodów osobowych. Obecnie technologia jest również dostępna w ciężarówkach produkowanych przez Volvo Trucks. Dzięki temu rozwiązaniu pojazdy potrafią same ostrzegać się o potencjalnych zagrożeniach drogowych. Aby było to możliwe obie firmy wymieniają między sobą dane dotyczące zagrożeń w ruch drogowym, które są gromadzone w specjalnych chmurach.
“Rozbudowana współpraca pomiędzy różnymi graczami na rynku to jeden z kluczowych aspektów poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więcej pojazdów będzie mogło wymieniać informacje o warunkach drogowych w czasie rzeczywistym, obniży to ryzyko wypadków. Wprowadzając system Connected Safety otwieramy drzwi do przyszłości z nadzieją, że połączy on innych producentów pojazdów,”- mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
Connected Safety został opracowany, aby wysyłać ostrzeżenia do pobliskich pojazdów wyposażonych w ten system w sytuacji, gdy kierowca któregokolwiek z nich włączy światła awaryjne.
“Samochód stojący na poboczu w warunkach złej widoczności może zostać uderzony przez inne maszyny nadjeżdżające z tyłu. Odpowiednio wczesne poinformowanie kierowców pobliskich pojazdów, zarówno osobowych jak i ciężarowych, pozwoli im dostosować się do sytuacji panującej na drodze, a co za tym idzie przyczyni się do uniknięcia kolizji,” – wyjaśnia Carl Johan Almqvist.
W dłuższej perspektywie system korzystający z danych umieszczonych w chmurze może zostać rozszerzony o dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo jazdy.
Początkowo Connected Safety będzie dostępny w nowych ciężarówkach Volvo (https://www.truck1-pl.com/ciezarowki/volvo) sprzedawanych w Szwecji i Norwegii, gdzie zarówno Volvo Trucks, jak i Volvo Cars mają duży udział w rynku pierwotnym.